Běh pro Paměť národa v Uherském Hradišti: rekordní účast a téměř 40 tisíc hrdinům

V sobotu 11. května se v parku Smetanovy sady uskutečnil 6. ročník Běhu pro Paměť národa v Uherském Hradišti. Letošní běh „za všechny, kteří to nevzdali“ provázelo ideální počasí a rekordní účast běžců na všech trasách. Organizátorům se podařilo získat téměř 40 tisíc korun na natáčení příběhů pamětníků, vzdělávání a pomoc hrdinům.

Běh pro Paměť národa v Uherském Hradišti: rekordní účast a téměř 40 tisíc hrdinům

Na start hlavního závodu na pět kilometrů se postavilo celkem 65 běžců. Běhů pro nejmenší účastníky na 200, 500 a tisíc metrů se zúčastnila asi čtyřicítka dětí všech věkových kategorií. Velký zájem byl i o symbolický běh na jeden kilometr.

„Celkem se letošního Běhu pro Paměť národa v Uherském Hradišti zúčastnilo téměř 150 běžců. Je to pro nás rekordní číslo a máme z toho velkou radost,“ těšilo jednoho z pořadatelů Marka Pochylého.

Běh pro Paměť národa v Uherském Hradišti: rekordní účast a téměř 40 tisíc hrdinům

Na start kilometrového běhu se postavila i Zuzana Hoffmannová.

„Na symbolický běh jsem se přihlásila už před pár týdny, ale pak jsem si zranila ruku a chtěla jsem to vzdát. Ale stejně jako hrdinové 20. století jsem to nakonec nevzdala,“ usmívala se Zuzana. Na trati ji doprovodil i její manžel Petr. „Jsme tady hlavně z toho důvodu, abychom podpořili Paměť národa a vše, co dělá, protože si myslíme, že zapomínat se nemá,“ dodal Petr Hoffmann.

Na startovném a dobrovolných příspěvcích se organizátorům podařilo získat pro Paměť národa celkem 37 160 korun.

„Veškerý výtěžek poputuje ve prospěch Paměti národa, natáčení vzpomínek pamětníků 20. století, vzdělávání a na pomoc hrdinům,“ prozradil Drahomír Hlaváč, další z organizátorů a učitel dějepisu na Gymnáziu Uherské Hradiště, který do organizace Běhu pravidelně zapojuje své studenty. „Je to další aspekt celé akce, vzbudit i v mladých lidech zájem o naše moderní dějiny,“ dodal Drahomír Hlaváč.

Organizátoři jako každý rok uspořádali i bohatý doprovodný program. V pátek 10. května se v bývalé uherskohradišťské věznici uskutečnilo scénické čtení herců Slováckého divadla Pavla Hromádky a Pavla Majkuse Pověsíme jenom faráře.

V sobotu 11. května se v kině Hvězda promítal film Vězení dějin s následnou diskusí s režiséry Janem Gogolou ml. a Matějem Hrudičkou. V pondělí se ve vyprodaném Slováckém divadle živě natáčel podcast Paměti národa Dobrovský & Šídlo. Na Mariánském náměstí je stále ještě k vidění výstava s názvem Cena svobody. Přímo při Běhu dětem přečetly pohádky v trávě herečky Slováckého divadla Jitka Hlaváčová a Petra Staňková.

Běh pro Paměť národa v Uherském Hradišti: rekordní účast a téměř 40 tisíc hrdinům

Běh pro Paměť národa letos v květnu po celé republice připomene ty, kteří bojovali proti totalitám v minulosti, i ty, kteří za svobodu bojují dnes. Výtěžek ze startovného putuje na natáčení vzpomínek pamětníků, vzdělávání a pomoc hrdinům.

Veškeré informace a bohatou fotogalerii najdou zájemci na webu https://www.behpropametnaroda.cz.

Hlavním partnerem Běhu pro Paměť národa v Uherském Hradišti je Advokátní kancelář Petráš Rezek s.r.o.

Zdroj foto: Běh pro Paměť národa

You may also like...