Rozchoďte babičku či dědečka. Domácí cvičení pomáhá rozhýbat seniory

Přibývající věk a nemoci v kombinaci s nedostatkem pravidelného pohybu vede u seniorů k postupné pasivitě. Často tráví většinu času u televize a každý pohyb je o to bolestivější. Série pravidelných cviků, které lze provádět v pohodlí domova na židli či lůžku, pomáhají aktivovat ochablé svalstvo a pohyblivost kloubů, a hlavně vrací seniorům energii a pozitivní mysl. V aktuální době není možné, aby k seniorům domů docházeli zkušení lektoři, cvičit se svými rodiči či prarodiči však může díky online kurzu Senior Fitnes každý.

Zhoršující se pohyb po vlastním bytě, upadající zájem o procházky a další pohybové činnosti. Tyto i další podobné znaky by měly být varováním pro potomky těchto seniorů, aby včas zasáhli a pokusili se s babičkou a dědečkem něco udělat dříve, než je pasivita úplně omezí. Nedostatek pohybu u seniorů velmi rychle vede ke ztrátě svalové hmoty, omezení hybnosti kloubů, problémům s rovnováhou a psychické nepohodě. Často tak sami, ale i jejich okolí, mají dojem, že už nic nemohou a že se s tím nedá nic dělat. To v řadě případů nemusí být pravda.

Zlepšující se fyzická i psychická kondice

Cvičení na židli představuje sérii jednoduchých cviků zohledňující stav a pohybové možnosti seniora. Zvládne ji tak každá babička i dědeček, a to v pohodlí svého domova. Přibližně hodinové cvičení alespoň jednou týdně má zásadní vliv na zlepšení pohybových vlastností těla, posílení rovnováhy a celkové zlepšení jejich kondice. Výsledky jsou znát již po měsíci, ať už senior cvičí třikrát nebo jen jednou týdně. Klíčovým efektem je pro rodiče a prarodiče pocit nadšení z toho, co ještě dovedou, a radost ze zlepšujícího se stavu, která motivuje k dalším pohybovým aktivitám.

Cvičení provozuje organizace Senior Fitnes z. s. věnující se řadě dalších pohybových aktivit pro seniory. Cvičení na židli provádějí zkušení lektoři a je určeno také pacientům upoutaným na lůžko.

„Cvičení provádíme také s klienty ležícími v posteli, kteří žádný pohyb v podstatě nemají. Pravidelné cvičení opravdu dokáže zázraky a máme řadu případů, kdy se i původní trvale ležící dnes sami pohybují po bytě nebo dokonce vyráží na krátké procházky s chodítkem či holemi,“ uvádí Zdeněk Srba, předseda organizace Senior Fitnes.

Obdobně se dá pracovat také s lidmi trpícími stařeckou demencí. „Tělo a mysl spolu úzce souvisí. Nemoci léčit neumíme, ale pohybem jim i jejich partnerům a potomkům můžeme vrátit radost ze života,“ doplňuje Srba.

Rozchoď svou babičku a dědečka

Omezení související s aktuální pandemickou situací neumožňují plně běžný provoz, kdy proškolení lektoři pravidelně dochází ke všem seniorům domů. Většina starších rodičů a prarodičů se snaží také chránit před možnou nákazou, proto svůj pohyb a sociální kontakty omezili i ti, kteří byli běžně zvyklí na aktivnější způsob života. Cvičit a mít pravidelný sociální kontakt však mohou i nadále s pomocí svých potomků.

Senior Fitnes nabízí online kurz pro všechny, kterým záleží na pravidelném pohybu svých rodičů a prarodičů. V rámci tohoto školení dostanou zájemci k dispozici celkem pět přibližně dvacetiminutových video lekcí. Tři jsou zaměřené na cvičení vsedě na židli, jedna na cvičení vestoje se židlí jako oporou a jedna na cvičení vleže. Součástí každé lekce je přesný popis daného cviku, od výchozí pozice po provádění pohybu a základní doporučení. Následuje celá sestava, kterou ve videu předvádí cvičící s komentářem lektorky. Jako bonus získá každý předplatitel kurzu také online přenos, při kterém mohou živě diskutovat se zkušenými lektorkami a cvičit za jejich vzdálené asistence.

Více informací včetně objednávky kurzů lze najít na www.rozchodbabicku.cz.

You may also like...