Tipy a triky, jak běhat v mrazu či na sněhu

Běhání v mrazu může být pro někoho výzvou, ale také příležitostí pro zlepšení kondice, zvýšení imunity a zážitku z krásné zimní přírody. Určitě se nemusíte mrazu bát, hrtanem, průdušnicemi i průduškami proudí vzduch tak malými rychlostmi, že se dokáže od našeho těla dostatečně zahřát. Pokud se tedy chcete vydat na běh v mrazu, je vhodné se řídit několika tipy, které vám zajistí pohodlí, bezpečnost a zábavu.

Tipy a triky, jak běhat v mrazu či na sněhu

Před během se rozcvičte, zahřejte a zvolte volnější tempo

Před během v mrazu je ještě důležitější než kdy jindy se pořádně rozcvičit a zahřát. Předejdete tak zranění a zlepšíte výkon. Zahřívací cvičení by mělo trvat alespoň 10 minut a ideálně byste je měli provádět v teple, například doma, kanceláři nebo v tělocvičně, a teprve potom vyběhnout ven.

Začněte volně, a pak pomalu přidávejte tempo. Ve ztížených klimatických podmínkách si nedávejte přehnané cíle a nesnažte se překonávat osobní rekordy. Ideální je volnější tempo běhu, do 70 % maximální tepové frekvence. Běhání v mrazu je náročnější pro vaše tělo, proto je lepší běhat pomaleji a s menší intenzitou, než jste zvyklí. Tím snížíte zátěž na srdce, plíce a svaly, a zároveň zlepšíte stabilitu a rovnováhu na kluzkém povrchu.

Tipy a triky, jak běhat v mrazu či na sněhu

Začněte proti větru

Pokud mrzne a je navíc silný vítr, může být běh nejen nepříjemný, ale můžete také snázeji prochladnout. V mrazivém zimním počasí se vyplatí o to více plánovat. Pokud máte možnost, volte závětrné trasy. V případě, že se běhání ve větru nevyhnete, upravte si trasu tak, abyste začínali proti větru a vraceli se zpět po větru. Pokud to uděláte obráceně, tak se vám může stát, že první část běhu bude příjemná, ale druhá naopak. Můžete totiž začít zpomalovat a začnete rychle prochládat. To se může znásobit, pokud navíc ze začátku zvolíte příliš ostré tempo.

Tipy a triky, jak běhat v mrazu či na sněhu

Na sněhu přizpůsobte techniku běhu

„Pokud je nejen mráz, ale i sníh, je ideální správně vyhodnocovat povrch a přizpůsobit běžecký krok. Krok by měl být o něco kratší, protože kluzký sníh vám nedovolí odrážet se takovou silou, na kterou jste na normálním povrchu zvyklí. Kratší krok vám na sněhu dodá také potřebnou stabilitu,“ říká Aryna Levchenko z českého zastoupení Xero Shoes.

Bedlivě také pozorujte trasu před vámi, pod čerstvě napadaným sněhem můžou být ukryté ledové plochy, kameny či jiné nepříjemné překážky, které představují potenciální nebezpečí úrazu.

Tipy a triky, jak běhat v mrazu či na sněhu

Vhodně se oblečte a obujte

Paradoxně často nastává situace, že se běžci oblékají ven až příliš. Hojně podceňovaná bývá schopnost našeho těla zareagovat na okolní teplotu a využívat teplo vznikající při tělesné námaze. Důležité je se příliš nezpotit a nenechat pot ochlazovat povrch našeho těla. Vrstvení oblečení je klíčem k udržení optimální teploty těla a prevenci podchlazení nebo přehřátí. Měli byste mít ideálně na sobě tři vrstvy: spodní vrstvu, která odvádí pot od těla, střední vrstvu, která izoluje teplo, a vnější vrstvu, která chrání před větrem a vlhkostí.

„Volte ideálně oblečení z funkčních materiálů, které je prodyšné, dobře odvádí pot a udržuje tělesnou teplotu. Vrchní oblečení pak z materiálů s ochranou proti větru a kvalitní běžecké outdoorové boty s protiskluzovou podrážkou. Nezapomeňte samozřejmě na čepici nebo alespoň čelenku, rukavice,“ říká Aryna Levchenko z českého zastoupení Xero Shoes.

Pokud je náledí vyplatí se zauvažovat o použití nesmeků, kovových hrotů, které se k jakékoliv botě připevní pomocí popruhů. Zvyšují vaši bezpečnost a stabilitu. A vzhledem k brzkému zimnímu stmívání je dobré také nevybíhat bez čelovky.

Zdroj foto: Xero Shoes

You may also like...