Svalové křeče při sportu: Nejčastější příčiny, prevence a jak od nich nejrychleji ulevit

Se svalovými křečemi nohou se potkává mnoho z nás. I když se před běháním či jiným sportem dostatečně rozcvičíme, stejně se nám často křeče nevyhnou. A to přímo při pohybové aktivitě či bezprostředně po ní. Jak těmto křečím co nejlépe předcházet? A když se to nepodaří, tak jak od nich co nejrychleji ulevit?

Křeče spojené s pohybovou aktivitou (tzv. EAMC – Exercise-Associated Muscle Cramps) jsou lokální svalové kontrakce kosterního svalu či celé svalové skupiny. Přicházejí v průběhu či těsně po sportovním výkonu. Postihují nejčastěji svaly na stehnech a lýtkový sval. Nepříjemné jsou zejména protože způsobují nejen chvilkovou, ale i několikadenní bolestivost.

Jaké jsou nejčastější příčiny?

Nejčastěji jsou křeče způsobeny nedostatečným protažením a zahřátím svalů před tréninkem. Právě nedostatečná příprava a podcenění zahřátí svalů může způsobit jejich přetížení a křeče. Mezi další příčiny pak patří nadměrné namáhání svalů, příliš intenzivní trénink, přetížení a často opakované pohyby.

Další příčinou je dehydratace, nedostatečný příjem tekutin během sportovního výkonu, který může vést k nerovnováze elektrolytů a způsobit svalové křeče. V neposlední řadě je to také nedostatek minerálů. Nízká hladina draslíku, vápníku nebo hořčíku v těle je také často další příčinou.

Prevence

Pro prevenci svalových křečí je vhodná následující kombinace aktivit před sportovním výkonem. Dobře se zahřát a protáhnout svaly před tréninkem. Ideální je zahrnout dynamická protažení a pohyby, které připraví svaly na zvýšenou fyzickou aktivitu. Intenzitu a objem tréninku či sportovního nasazení zvyšujte postupně, abyste svaly posilovali a předešli nadměrnému přetížení.

Během sportovního výkonu je nutné udržovat dostatečnou hydrataci, to znamená pít dostatek vody či nápojů obsahujících elektrolyty (iontové nápoje pro vyrovnání hladinu solí – sodíku a draslíku). Dále je vhodné dodržovat vyváženou stravu, která zahrnuje potraviny bohaté na minerály, jako je draslík, vápník a hořčík, případně tyto minerály užívat v jiných formách.

Pokud vás svalová křeč při sportu přesto postihne

V případě, že se i poté svalové křeči nevyhnete, je vhodné zkusit následující aktivity a řešení. Stisknout postižený sval a mírně jej protáhnout. Masírovat sval nebo použít horký či studený obklad na uvolnění napětí. Aplikovat hořčík, ideálně ve formě krému. Například MGcream účinkuje okamžitě přímo v místě potřeby a má téměř stoprocentní vstřebatelnost. Tuto novinku na trhu oceňují a využívají také fyzioterapeuti a maséři. V neposlední řadě i v této situaci pít dostatek vody nebo nápojů obsahujících elektrolyty.

V případě opakovaných nebo silných křečí je však nejlepší problém konzultovat s lékařem, protože mohou být známkou závažnějšího zdravotního problému.

Zdroj foto: MGcream

You may also like...