Běh pro Paměť národa ve Starém Městě získal 11 000 na zachování vzpomínek pamětníků 20. století

Post Bellum o. p. s., Gymnázium Uherské Hradiště a spolek MYSLI Jinak uspořádali v neděli 15. května už čtvrtý Běh pro Paměť národa ve Starém Městě. Oproti minulým rokům vedla trasa po uzavřené silniční trati motozávodu Slovácký okruh. Čtyřicítka statečných se zasloužila o možnost zaznamenat dalších minimálně 10 hodin příběhů.

Akci s charitativním podtextem pořádá tým okolo Marka Pochylého. Ten v Uherském Hradišti připravuje řadu dalších zajímavých akcí, jako jsou Slovácké léto nebo cestovatelský festival Cestobraní. „Máme rádi akce s přesahem a tady je ten přesah naprosto zásadní. Proto když se naskytla šance Běh pro Paměť národa před pár lety pořádat i v našem regionu, neváhali jsme,“říká hlavní organizátor.

Na tratě o délce pět a deset kilometrů se nakonec vydala čtyřicítka běžců, nechyběl ani dětský závod s účastníky v nejrůznějších věkových kategoriích a symbolický rodinný běh.

Myšlenka běžet „za všechny, kteří to nevzdali“, oslovila i Jaroslavu Krmelovou Vackovou. „Běh pro Paměť národa běžím už potřetí. Jeho podtext je pro mě důležitý. Mám na mysli všechny, kteří trpěli,“ říká běžkyně, která si nakonec z desetikilometrové trati v kategorii žen and 35 let odvezla 3. místo.

Běh ve Starém Městě vynesl 11 000 korun, což bude stačit na zaznamenání minimálně desítky dalších příběhů pamětníků 20. století.

Běh pro Paměť národa se uskuteční v květnu na 18 místech po celé České republice, Staré Město bylo prvním z nich. Každý účastník si může vybrat jeden konkrétní příběh nebo skupinu lidí, kteří ve 20. století bojovali za svobodu a demokracii, a Běžet za… na svém startovním čísle. Výtěžek ze startovného poputuje na další natáčení příběhů pamětníků 20. století a rozšíření veřejně přístupné sbírky Paměť národa, kterou organizátoři budují ve spolupráci s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů.

Záštitu nad Během pro Paměť národa ve Starém Městě převzali senátor Josef Bazala, hejtman Zlínského kraje Ing. Radim Holiš, starosta Uherského Hradiště Ing. Stanislav Blaha a starosta města Starého Města Ing. Kamil Psotka.

Zdroj foto: Drahomír Hlaváč, Petra Kučerová

You may also like...