DEN 3 – Finálový: Amundi Czech Ladies Challenge – Trofej z Kácova se vrací do Španělska

Na hřišti Panorama Golf Resortu v Kácově dnes vyvrcholil golfový turnaj druhé nejvyšší evropské ženské profesionální série LET Access Series – Amundi Czech Ladies Challenge. Průběh zdramatizovala sobotní nepřízeň počasí, druhé kolo se dohrávalo až v neděli ráno a bezprostředně poté začalo třetí finálové kolo, které už proběhlo bez problémů. Turnaj s celkovou dotací ve výši 42 500 Euro vyhrála Marta Martin ze Španělska.

Zatímco po prvním i druhém kole bylo na vedení potřeba výsledku těsně pod par, třetí den hřiště v Kácově opět ukázalo zuby a dlouho se zdálo, že o vítězce rozhodne play-off mezi hráčkami s celkovým součtem na úrovni paru. Již dříve s tímto skóre dokončila turnaj Angličanka Gemma Clews po kolech 72 75 69 a ještě na odpališti poslední jamky byla v paru i španělská profesionálka Marta Martin, která byla v děleném vedení po prvním kole. Hráčka, která signalizovala dobrou formu již na předchozím turnaji série, kde skončila osmá, ukázala ocelově pevné nervy a proměnila vítězné birdie na efektní osmnácté jamce. Nejtěsnější vítězství po kolech 69-74-72 jí zajistilo spolu s trofejí i šek ve výši 6800 Euro.

Marta Martin hraje golf od osmi let, profesionálkou je od roku 2019 a jejím současným trenérem je renomovaný Španěl Francisco Parron Romero. Jako absolventka Purdue University v Indianě hrála na americké druhé nejvyšší soutěži Epson Tour i dva roky na LET, kde ale neudržela kartu. A rána dne? “Tak to není tak těžké říct, tříčtvrteční 54 stupňová wedge ze 77 metrů, po které přišlo vítězné birdie,” směje se drobná sympatická blondýnka. “Klíčem na tomhle hřišti je ale především držet se celou dobu na fairwayi, tak abyste se mohli dostat vždy na to správné místo na greenu, jinak máte při tom, jak jsou náročně modelované, okamžitě problém,” dodává rychle. Po pěti letech se tedy trofej vrací do Španělska – v roce 2018 na Konopišti vyhrála turnaj její krajanka Carmen Alonso.

Na turnaji se každoročně udělují ceny nejlepší české hráčce a nejlepší amatérce – tentokrát v obou kategoriích patřilo prvenství Patricii Mackové, která dokonce ve dvou kolech hrála pod par a nakonec spolu s dalšími čtyřmi zahraničními profesionálkami obsadila dělené třetí místo na skóre plus jedna. Macková má před sebou ještě rok na universitě v Marylandu, kde v uplynulém školním roce vyhrála dva turnaje, letos má v plánu odehrát ještě několik amatérských i profesionálních turnajů v Evropě – nejblíže je LET v Berouně – a ve snaze propracovat se na vrcholnou evropskou ženskou sérii vidí i svoji bezprostřední golfovou budoucnost. Za svůj kvalitní výsledek v Kácově dle svých slov vděčila především dobré hře železy a několika důležitým puttům. Jak sama řekla, na tomto hřišti musíte být stále ve střehu, kdy přesnost je klíčem.

Velkého uznání ze strany zástupců generálního partnera Amundi, pořádající agentury GM Pro i České golfové federace se dočkal Panorama Golf Resort za skvělou přípravu hřiště i způsob, jakým se tým pod vedením manažera Tomáše Malce zhostil celé situace. Tu několikrát významně zkomplikovalo počasí. Problémy nastaly i s dohrávkou přerušeného druhého kola, kdy ranní mlha zpozdila starty o jeden a půl hodiny. Kvalita všech herních povrchů včetně rychlých ale korektních greenů si vysloužila pochvalu všech zainteresovaných.

Zdroj foto: Amundi Czech Ladies Challenge