Jaro za dveřmi aneb Jak být fit i v době koronaviru

S ústupem zimy a s blížícím se jarem přichází vlna shazování teplých vrstev oblečení a oprašování jarních i letních kousků ze šatníků. Zkrátka, není pochyb o tom, že je jaro téměř tady i se vším, co nabízí. A jako každý rok, mnohým z nás vyvstává otázka, co s kilogramy navíc, které jsme tu a tam nabrali během vánočního období i během práce na home office? Léto přijde brzy a bylo by skvělé letos konečně dodržet ono předsevzetí a být fit. Jak toho ale docílit, navíc za doby, kdy je celý svět sužovaný pandemií?

Jak být fit za doby koronaviru

Jak být fit během pandemie? Hubnutí je posledních několik let tématem číslo jedna, nehledě na koronavir. Hubnutí jako takové není radno podcenit. Je důležité si nastavit správný režim, a to v podobě jídla i v podobě pohybu.

Pravidelný denní režim jako pomocník na psychickou pohodu

Během práce a studia doma je nutné si stanovit denní režim, který spoustu činností usnadní. Díky režimu si stanovíte prostor pro každou činnost, které se chcete věnovat. Denní rituály nám totiž dávají pocit jistoty, duševního klidu, stability. Pomáhají nám zkrátka po psychické stránce. „Denní rituály s malými obměnami můžeme zachovat – ranní čaj si sice nedáme s kolegy fyzicky, ale můžeme uspořádat konferenční hovor přímo z naší kuchyně. Hodiny jógy snadno nahradíme videem z internetu a podobně. Pokud právě teď nechodíte do práce, je vhodné vymyslet si nějaký vlastní harmonogram, který vám bude dávat pocit kontroly, organizace, a udrží vás v psychické pohodě mnohem lépe, než 14 hodin u televize na gauči,“ míní Petr Patočka, jednatel společnosti Kyosun s.r.o., která patří mezi přední dodavatele bio Matcha Tea do Evropy.

Koronavir a zvýšená konzumace laskomin i slaných pochoutek

Během pandemie se mnoho Čechů zásobilo trvanlivými potravinami, ty však nejsou pro naše tělo a zdraví nejprospěšnější. Ze sušenek, čokolád i džusů letí kilogramy vzhůru jak lusknutím prstu.

Ale neházejme všechny trvanlivé potraviny do jednoho pytle. „U nás doma najdete suroviny jako je rýže natural, jáhly, pohanka, čirok, quinoa, několik druhů luštěnin jako je čočka, fazole azuki, cizrna, hrách nebo mungo. Na pečení používáme pohankovou, čirokovou anebo např. cizrnovou mouku. Mléko si děláme domácí rozmixováním mandlí nebo lískových oříšků či z jiných ořechů nebo semínek. Dbáme na to, aby jídlo na našem talíři bylo pestré a výživově plnohodnotné, tzn. že na něm máme obilninu, luštěnu i zeleninu, a to jak vařenou/dušenou/pečenou, tak kvašenou (domácí pickles). A většinou ho doplňujeme i různými klíčky nebo microgreens (hrášek, slunečnice, řeřicha, ředkvička, zelí a další),“ popisuje zdravě vyvážený jídelníček Stanislav Petříček, zakladatel bistRAWveg, popularizátor zdravého životního stylu pro manažery.

Energii čerpejte i ze semínek

Co se týče stravy, nikdo by neměl zapomínat na semínka, která jsou tělu velice prospěšná. Svůj jídelníček celkově odlehčete a nebojte se na něj zařadit také konopí, které je zdrojem všech pro tělo potřebných látek. Konopné semínko, které u nás můžete legálně sehnat, pochází z konopí s obsahem THC pod 0,3 %, takže se jej rozhodně nemusíte obávat. Ba naopak, jeho účinky jsou totiž velmi příznivé. Mimo jiné je zdrojem bílkovin, esenciálních aminokyselin a esenciálních mastných kyselin. „Dodává tělu spoustu důležitých minerálů a vitaminů. Je to v podstatě komplexní zdroj všech potřebných látek pro zdravé fungování lidského organismu,“ doporučuje Jiří Stabla, odborník na konopí, zakladatel značky Fitcann.

Konzumace ovoce a zeleniny aneb Pročištění těla

Díky zvýšené konzumaci ovoce a zeleniny budete mít více energie. Na pročištění těla se skvěle hodí celer, cuketa, řeřicha, artyčok, celozrnné obiloviny, chřest, pórek, celozrnné obiloviny, cibule, štěrbák nebo úplně obyčejné jablko či hruška. Antioxidační účinky pak mají například olivový a řepkový olej, granátové jablko, brokolice, kiwi, mandarinka, pomeranč, citron, mrkev či rajče. „Osobně doporučuji denně vypít nápoj z jablečného nefiltrovaného octu a vynechat veškeré živočišné produkty (maso, vejce, mléko, jogurty, sýry) a vyzkoušet stravu přírodní, která sice nemusí chutnat, ale na to si brzy zvyknete a budete ji milovat, protože ucítíte, že se s vaším tělem něco pozitivního děje. Vyzkoušejte kořenovou zeleninu, a také artyčoky a chřest,“ radí Jiří Stabla, zakladatel značky Fitcann.

Od správné životosprávy ke zdravému sezení

V rámci péče sami o sebe bychom neměli zapomínat nejen na správnou životosprávu, doplňování vitamínů, pravidelný denní režim, ale také na zdravé sezení, které je ze zdravotního hlediska pro všechny téměř nutností. Nabízí se soft seating, neboli měkké sezení, které se stalo trendem v českých kancelářích. „Soft seating je trend, který do českých kanceláří pronikl teprve před pár lety. Je to pohodlné, pěkně to vypadá a lidé mají větší chuť trávit v práci svůj čas. To, na co se však občas zapomíná je ergonomie. Stejně jako kancelářské židle, měla by i křesílka, sedačky, pohovky a ostatní prvky soft seatingu splňovat požadavky na zdravé sezení,“ připomíná Michal Hotmar z firmy RIM CZ, která se ergonomickým sezením zabývá už téměř 30 let.

Pitný režim je samozřejmostí!

Během dne bychom měli vypít minimálně 2 l tekutin. V nejideálnějším případě v podobě čisté vody. Ochutit si ji můžete kapkou citrónu, ve kterém se skrývá vitamín C. Na pravidelný pitný režim bychom neměli zapomínat ani během home office či studia z domova.

Doporučení závěrem

Nebezpečný vir se spoustě lidem podepsal na jejich psychickém ale i fyzickém stavu. Školáci, studenti i zaměstnanci tráví více času doma. Mnozí z nich během pandemie přišli o jeden jediný pohyb, který do té doby měli, cestu do práce a z práce, popřípadě do školy a z ní. Zvýšený čas doma bezesporu po mnoho času sváděl ke konzumaci nezdravých jídel v podobě různých laskomin, brambůrek, sladkého pití i alkoholu. A když uvážíme, že je kvůli koronaviru pohyb venku výrazně omezený, fitness centra a různé sportovní kluby uzavřené, není třeba být z nabraných kilogramů překvapený. I během koronaviru se lze udržet fit, a to díky dodržování:

  • Pravidelného pitného režimu
  • Zdravé stravy
  • Zvýšeného množství ovoce a zeleniny
  • Správného a vhodného sezení
  • Pohybu
  • Nastaveného pravidelného denního režimu.

You may also like...