Léto a sport – proč se do něj pustit a jak si při něm neublížit?

Přicházející letní počasí i návrat do běžného života po karanténě nás lákají ven, kde se s oblibou věnujeme nejrůznějším sportům. To má mnoho pozitivních aspektů, zejména při náročné práci bez dostatku pohybu. Udržujeme se v kondici, prodlužujeme si aktivní věk, vyplavujeme do děla hormony štěstí a nabíjíme se energií. I čistě rekreační sport však v dnešní době vybízí hlavně k výkonům a vytrvalá snaha překonávat sebe samého i ostatní může vést k vyčerpání a zranění.

Jak si vybrat ten správný sport?

Správný sport je ten, u kterého si odpočinete, nabije vás energií, optimismem a nadšením do všedního dne. Někteří potřebují sociální kontakt, jiní naopak klid a samotu. Fyzicky subtilní lidé s křehkým zdravím a slabou kondicí budou spíše prospívat při cvičení jógy, naopak mladí silní jedinci si budou chtít vybít zdravou agresivitu třeba při bojových a adrenalinových sportech,“ doporučuje Mgr. Richard Jisl, fyzioterapeut a odborný ředitel centra HEALTHY-LIFE s.r.o. Vždy je třeba zohlednit somatotyp jedince, jeho nastavení vůči kolektivním nebo individuálním sportům, věk, zdravotní stav a aktuální kondici. Pokud si necháme poradit od odborníka, může nám doporučit vhodnou aktivitu, její objem, intenzitu a častost a může nám poskytnout i vhodnou zpětnou vazbu v jejím průběhu.

A jak si při sportu neublížit?

První zásada je mít o dané sportovní činnosti dostatek informací, a to i o jejích rizicích. Prvním pravidlem je nepouštět se do sportování v únavě či vyhrocených emočních situacích, ve špatných povětrnostních podmínkách, pod vlivem alkoholu či jiných látek snižujících pozornost a při jakýchkoliv jiných podmínkách, které mohou riziko zranění zvýšit.

Před sportem se dobře rozcvičte a v jeho průběhu věnujte pozornost provozu na sportovištích – eliminujte nešvary jako je telefonování, natáčení nebo focení v rizikových místech. Po ukončení sportovní činnosti zakončete celou aktivitu vhodnou regenerací – ne vždy je to právě v českých zemích oblíbené sezení u piva,“ poznamenává fyzioterapeut Richard Jisl.

To se týká i velice stoupající úrazovosti v posledních letech speciálně u cyklistiky – s nástupem elektrokol a podobných prostředků mají cyklisté pocit, že zvládnou snadno jakoukoliv vzdálenost a že jedno pivo neuškodí a občerství. Tolerance únavy v závislosti na počasí, ujeté vzdálenosti a počtu občerstvení alkoholem nemusí být pokaždé stejná, což dokládají statistiky záchranářů a horské služby právě v se letních měsících.

Obecně nejčastějšími zraněními z letního sportování jsou nejrůznější odřeniny, řezné rány, pohmoždění a vykloubení horních a dolních končetin či podvrtnuté kotníky. Často dochází také ke zlomeninám či poraněním hlavy a otřesům mozku, kterým jde u cyklistiky a jiných sportů zamezit vhodným ochranným vybavením.

Nehnat sport do extrémů

Nebezpečné jsou jakékoliv extrémy, a proto se nevyplatí to se sportováním přehánět. U kolektivních sportů hrozí poranění sebe nebo protihráče, neboť v únavě se zhoršuje koordinace a odhad. Při individuálních sportech hrozí přetížení, jednostranné obtíže, poranění nebo dlouhodobá únava či nemoc.

„Opět nejspolehlivějším a nejjednodušším ukazatelem je sledovat, jak se cítíme druhý, třetí den po sportování, někdy nám může informace poskytnout i naše klidová tepová frekvence. Její dlouhodobější navýšení může znamenat zvýšenou únavu a indikovat nutnost lepší regenerace,“ doporučuje Mgr. Richard Jisl, fyzioterapeut a odborný ředitel centra HEALTHY-LIFE s.r.o.

Na závěr si shrneme obecná pravidla bezpečného letního sportování:

  1. Nesportovat v únavě, fyzickém či emočním vypětí
  2. Vyhnout se alkoholu a jiným látkám zhoršujícím pozornost
  3. Brát v ohledu počasí a povětrnostní podmínky
  4. Používat ochranné pomůcky (přilby, chrániče, …)
  5. Nepřeceňovat se (například při túrách a cyklovýletech)
  6. Vhodně a dostatečně tělo regenerovat
  7. Věnovat sportovní aktivitě v jejím průběhu plnou pozornost
  8. Obtížnost přidávat postupně
  9. Sportovat spíše pro radost, ne za účelem výkonu

I když ale výčet možných zranění může působit děsivě, sportu se určitě nebojte. Jak již bylo řečeno, dobije vás energií a posílí vás. Kromě toho také přispívá k dobrému trávení a kvalitnímu spánku. Pokud na pohyb nejste zvyklí, bude to chtít trochu odhodlání, ale určitě to bude stát za to.

You may also like...