Běh pro Paměť národa Uherské Hradiště: 86 běžců, 94 návštěvníci věznice a 51 000 korun

V sobotu 13. května se Uherské Hradiště stalo už popáté dějištěm Běhu pro Paměť národa. Téměř 90 běžců, přes 90 návštěvníků bývalé věznice a další dobrovolníci vybrali na zachování příběhů pamětníků 20. století celkem 51 000 korun.

Celkem 52 běžci v hlavním závodu na 5 a 10 kilometrů, 25 dětí v závodech pro nejmenší a 9 účastníků symbolického běhu na 1 kilometr. K tomu 94 návštěvníků bývalé věznice v Uherském Hradišti. To všechno byli účastníci letošního Běhu pro Paměť národa v Uherském Hradišti. Díky registračním poplatkům i dobrovolným darům se organizátorům podařilo získat 51 000 korun.

Máme z takového výsledku velkou radost. Po covidových letech se opět vracíme na počty účastníků i částky, s jakými jsme v Uherském Hradišti Běh pro Paměť národa před pěti lety začínali,“ raduje se jeden z organizátorů hradišťského běhu Marek Pochylý.

Do symbolického běhu se zapojil spolu s manželkou a synem v kočárku i Jiří Strogan, člen Orla Župy Velehradské. „Poprvé jsme běželi už v roce 2019 při prvním ročníku. Mnozí členové Orla byli v době totalitního režimu vězněni. Například JUDr. Jan Haluza, trenér Emila Zátopka, o kterém sám Zátopek prohlásil, že kdyby nebylo jeho, tak by neměl takové výkony. Ten byl vězněn i s manželkou. Podobně trpěli mnozí další členové Orla,“ vysvětlil Jiří Strogan, který si jejich jména i vypsal na startovní číslo.

O prohlídky věznice byl mimořádný zájem

Na vysoké účasti měl letos zásluhu i doprovodný program, především jedny z posledních prohlídek pro veřejnost v bývalé uherskohradišťské věznici, než se na několik let uzavře kompletní rekonstrukcí. Organizátoři původně vypsali dvě, pro velký zájem ještě na poslední chvíli dohodli třetí – a i ta byla rychle zaplněna. „Polovinu výtěžku z prohlídek proto věnujeme spolku Memoria, který se zasazuje o důstojné využití bývalé věznice. Zbytek poputuje na účet Paměti národa – zachovávání vzpomínek pamětníků, vzdělávání a pomoc hrdinům,“ dodává Marek Pochylý.

V rámci doprovodného programu vystoupil na Masarykově náměstí herec a zpěvák Tomáš David se svou kapelou Naive Collective. V pondělí 22. května se ještě v kině Hvězda odehraje další díl cyklu Dějiny v kině, tentokrát s podtitulem Cena facky. Věnován bude právě osudům nechvalně proslulé uherskohradišťské věznice a kromě besedy a diskuse divadlo odvysílá záznam inscenace Slováckého divadla Cena facky aneb Gottwaldovy boty.

Organizátory Běhu pro Paměť národa v Uherském Hradišti jsou Post Bellum o. p. s., spolek Mysli Jinak, festival Slovácké léto a Gymnázium Uherské Hradiště. Už podruhé se hlavním regionálním partnerem Běhu pro Paměť národa v Uherském Hradišti stala Advokátní kancelář Petráš Rezek. Partnery byli společnost Steelmart, Městská kina, Klub kultury a Slovácké divadlo. Záštitu nad akcí převzali starosta města Uherské Hradiště Ing. Stanislav Blaha a starosta města Staré Město Mgr. Martin Zábranský.

Běh pro Paměť národa se koná v průběhu května na 12 místech po celé České republice. Každý účastník si může vybrat konkrétní příběh nebo skupinu lidí, kteří ve 20. století bojovali za svobodu a demokracii, a Běžet za… na svém startovním čísle. Výtěžek ze startovného poputuje na další natáčení příběhů pamětníků 20. století a rozšíření veřejně přístupné sbírky Paměť národa, kterou organizátoři budují ve spolupráci s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů.

Kompletní výsledky hradišťského běhu jsou tady: https://1url.cz/zryb7

Další podrobnosti najdou zájemci na www.behpropametnaroda.cz.

Zdroj foto: Běh pro Paměť národa

You may also like...