Běh pro Paměť národa v Uherském Hradišti opět připomene příběhy 20. století

I letos se v Uherském Hradišti poběží za všechny, kteří se nevzdali. Po roce se na Slovácko opět vrací Běh pro Paměť národa. V sobotu 11. května ho ve Smetanových sadech pořádá spolek Mysli Jinak a Gymnázium Uherské Hradiště. Kromě běhu samotného organizátoři připravili i pozoruhodný doprovodný program. Ve Zlínském kraji je letos Uherské Hradiště jediným místem, kde se Běh pro Paměť národa bude konat.

Běh pro Paměť národa v Uherském Hradišti opět připomene příběhy 20. století

V sobotu 11. května po obědě budou se startem ve Smetanových sadech připraveny různé trasy.

„Pro trénované běžce jsme vytyčili trasu pět kilometrů. Pro děti 200, 500 a 1 000 metrů. Nebude chybět ani symbolický běh na jeden kilometr, který často absolvují třeba rodiče s kočárky jako svižnou procházku,“ říká Marek Pochylý z pořádajícího spolku Mysli Jinak.

Smetanovy sady nezvolili organizátoři náhodou. Park je totiž přívětivý pro rodiny s dětmi, které se běhu často a rádi účastní.

„Herečky Slováckého divadla Jitka Hlaváčová a Petra Staňková přečtou dětem pohádku v trávě. Připravujeme i další doprovodný program pro celou rodinu,“ dodává Marek Pochylý.

Běh pro Paměť národa v Uherském Hradišti opět připomene příběhy 20. století

Podcast Dobrovský a Šídlo a film Vězení dějin včetně debaty s režiséry

Organizátorům Běhu pro Paměť národa v Uherském Hradišti se letos podařilo získat mimořádný doprovodný program. V sobotu 11. května v 18 hodin proběhne v kině Hvězda další projekce filmu Vězení dějin, nového dokumentu o pohnuté historii odehrávající se za zdmi uherskohradišťské věznice. Po promítání proběhne debata s režiséry Janem Gogolou mladším a Matějem Hrudičkou.

V pondělí 13. května se bude ve Slováckém divadle konat živé natáčení oblíbeného podcastu Dobrovský & Šídlo, unikátní mix politiky a historie v podání předsedy Kolegia Paměti národa Jana Dobrovského a novináře Jindřicha Šídla.

„Právě na Slovácku, v Uherském Hradišti, jsme kdysi v létě 2021 absolvovali naše první veřejné vystoupení věnované dvaceti letům Paměti národa. Takže role paměti národa na Slovácku je samozřejmě zásadní,“ vzkazují oba protagonisté. Vstupenky jsou k dispozici na webu Slováckého divadla.

Běh pro Paměť národa v Uherském Hradišti opět připomene příběhy 20. století

Den před samotným během, v pátek 10. května, se v 18 hodin v historické budově hradišťského gymnázia uskuteční scénické čtení herců Slováckého divadla Pavla Hromádky a Pavla Majkuse s názvem Pověsíme jenom faráře. Jedná se o předčítání z deníků kněze, který strávil deset let v třinácti různých vězeních a lágrech. Vstupné je dobrovolné a ve prospěch Paměti národa.

Ani letos nebude chybět výstava na Mariánském náměstí. Od 26. dubna připomene příběhy pamětníků 20. století v expozici Cena svobody.

Běh pro Paměť národa v Uherském Hradišti opět připomene příběhy 20. století

Běh pro Paměť národa letos v květnu po celé republice připomene ty, kteří bojovali proti totalitám v minulosti, i ty, kteří za svobodu bojují dnes. Výtěžek ze startovného putuje na natáčení vzpomínek pamětníků, vzdělávání a pomoc hrdinům.

Registrace a veškeré informace najdou zájemci na webu https://www.behpropametnaroda.cz/uherske-hradiste/.

Hlavním partnerem Běhu pro Paměť národa v Uherském Hradišti je Advokátní kancelář Petráš Rezek s.r.o.

Zdroj foto: Běh pro Paměť národa

You may also like...