Místo běhu zkuste snowboard – průvodce výběrem snowboardových bot a oblečení

Připravili jsme pro vás perfektního průvodce výběrem snowboardových bot a snowboardového oblečení. V článku najdete tipy pro začínající i pokročilé jezdce. Víte, jak vybrat bundu, kalhoty a rukavice? Pojďme se na to podívat.

Jak vybrat boty na snowboard

Výběr snowboardových bot jde ruku v ruce s výběrem vázání. Před nákupem bot se ujistěte, že budou na vaše vázání sedět. Pokud snowboardové vázání ještě nemáte, můžete si jej pořídit společně s botami. Všechny kvalitní snowboardové boty jsou složeny ze dvou částí. Každá bota se skládá z vnější boty a vnitřní botičky. Občas se vám může stát, že narazíte na boty z jednoho kusu. Ty jsou vhodné například pro děti, protože děti díky nízké váze boty příliš nezatěžují. Dospělí by si měli vybírat ryze mezi dvoudílnými botami. Ty poskytují větší oporu pro nohu, nárazy tlumí lépe a lépe se suší. Vnější bota by měla zpevnit nohu, díky ní se přenáší energie do vázání a na snowboard. Vnitřní vložka má zejména termoizolační funkci, dále dobře fixuje kotník a chodidlo. Boty by vás neměly tlačit. To je základ při výběru.

Jak se boty utahují?

Vybrat si můžete mezi klasickými tkaničkami, rychloupínáním pomocí systému „Speed laces“ a oblíbeným patentovaným systémem „BOA“. Pomocí jednoto tahu stáhnete boty v jednotlivých zónách díky systému speed laces. Technologie BOA umí stáhnout botu za pomoci systému integrovaných lanek. Několikrát otočíte kolečkem a boty jsou utažené. Povolíte je během jedné vteřiny. Ty nejlepší modely mají speciální systém nazvaný Double či Dual BOA. Můžete botu stáhnout ve více zónách, které mezi sebou nejsou nijak propojeny.

Jak vybrat oblečení na snowboard

Možná, že si lámete hlavu s tím, jak vybrat snowboardové oblečení. Vždy se zaměřte na vodní sloupec a prodyšnost, ať vybíráte snowboardovou bundu nebo kalhoty na snowboard. Vodní sloupec je měřen v milimetrech a ukazuje, kolik srážek oděv zvládne vydržet a nepropustit za 24 hodin. Bunda s vodním sloupcem 15 000 mm lépe odvede vodu než bunda s vodním sloupcem 10 000 mm. Prodyšnost oděvu se uvádí v gramech, ale ve skutečnosti by měla být napsána jako g / 24 hodin / m?. Tato jednotka uvádí počet gramů vodní páry, která projde během 24 hodin jedním čtverečním metrem látky. Čím je hodnota vyšší, tím lépe se odvádí vlhkost.

Oblečení by mělo mít také přidané pásy, které zabrání vniknutí sněhu, kapsy, odvětrávání, podlepené švy. Vybrané druhy dětského oblečení mají systém, který je možné prodlužovat s tím, jak dítě roste. Oblečení využijete pro více sezón.

Jak vybrat zimní rukavice?

Ještě než se pustíte do výběru rukavic, měli byste vědět, jak velkou tepelnou izolaci budete od rukavic očekávat. Prstové rukavice mají velkou výhodu v tom, že si v nich zachováte obratnost, palcové rukavice poskytují větší tepelný komfort i při nižší tepelné izolaci, protože prsty jsou spojeny do jednoho prostoru. Tříprstové rukavice jsou jakýmsi hybridním modelem. Palec a ukazováček je v tomto modelu oddělen a tři ostatní prsty jsou spojeny do jednoho prostoru. Nezapomeňte si vybrat také správnou délku manžety. Ta se odvíjí ryze od osobních preferencí jezdce. Hlavním smyslem manžety je zamezení vniknutí sněhu pod rukavici a také do rukávu. Dále se zaměřte na to, jaký střih mají rukávy bundy a v jakých podmínkách budete nejčastěji jezdit. Krátké rukavice jsou zakončeny u zápěstí. Jejich výhodou je, že nabízí větší svobodu pohybu. Hodí se do stálých, teplejších podmínek, hodí se k bundě, která má na konci rukávu suché zipy, případně podobný příchytný systém. Dlouhé rukavice sahají až do oblasti předloktí a lze lem rukavice utáhnout kolem rukávu bundy. Díky tomu nehrozí vniknutí sněhu do rukavice. Vybrané druhy rukavic mají zesílená kritická místa, extra kapy nebo stěrku na brýle.

Podívejte se na podrobného Průvodce výběrem snowboardového vybavení. Zde najdete vše, co budete potřebovat.

Už víte, jaké oblečení na snowboard a snowboardové boty si vyberete?

You may also like...